• Deutsch
  • Svenska
  • 30.10.2024 allmän

    World Music – En kväll med kultur och musik.

    Precis som tidigare hade vi nöjet att njuta av vår musikafton. Den 15.10 kl. 18.00 bjöds det på ett varierat program från hela världen i aulan. Musikkurserna i årskurs 9-12, under ledning av våra musiklärare Arne Skeppstedt och Irene Rieck, hade övat mycket veckorna innan för att kunna genomföra en varierad och spännande konsert.

    Under huvudtemat ”världsmusik” bjöds det på en kulturell mångfald av sånger från Afrika, Serbien, Kroatien, Nordamerika, Jamaica, Sydamerika och till och med rymden. Kvällen inleddes med låten ”Interstellar” från filmen med samma namn och publiken togs med på en resa genom de olika länderna och kulturerna.

    För många elever var det något nytt att höra låtar från ibland mycket olika kulturer och sedan själva få musicera. Musiken skiljer sig åt beroende på vilka kulturer styckena kommer ifrån – rytmen spelar en särskilt viktig roll. Det var till exempel sånger med olika röster som bara sjöngs, men också traditionella sånger på andra språk och en blandning av rock och latinamerikansk musik.

    Allt som allt var det en mycket trevlig kväll och vi ser redan fram emot nästa år då vi kan musicera tillsammans igen.

    Idita Balks, Musikkurs 12; Foto: L. Ohlsson und A. Köhler

    Tävlingar
    Internationellt erkänd