Alumnievent den 30 augusti 2024

Årets alumnevent var välbesökt med 60 deltagare, varav några hade rest långväga ifrån. Programmet inleddes i aulan med två inspirerande presentationer (Ninni Löwgren och Daniel Kristiansson), stämningsfull musik på gitarr av Xaver Wogg (5:an) och filmvisning.
Efteråt bjöds det på mat och dryck i matsalen. Där kunde deltagarna delta i en tävling, bläddra i skolkataloger, se elevutställningar och köpa böcker och T-shirts. Många var glada över att få träffa nya och bekanta ansikten och ta en rundtur i skolbyggnaden. Evenemanget var särskilt festligt för en klass som tog examen för 30 år sedan.
Evenemanget organiserades av Tyska skolföreningen i samarbete med föräldrarådet och stödföreningen. Åsa Lindgren (HR-chef) och Anna Mahler (biblioteksansvarig) ansvarade för organisationen.